Пореска управа Републике Србије и наплата пореза по потреби

[цаптион ид=“аттацхмент_5692″ алигн=“алигнноне“ wидтх=“1024″]слајдер1 ФОТО: Владо Шекеровић УПЛС[/caption]

Порески систем Републике Србије је толико конфузан да га не разумеју ни запослени у пореској управи.

Томе у прилог иде и да не дају одговоре на постављена питања чак и када су у обавези да га дају (када уплатите таксу за мишљење).
Нема сумње да порез треба и мора да се плати. Не постоји развијена држава која не наплаћује порезе својим грађанима. Из тога се финансира сама држава и њен развој и напредак зависи управо од пореза.
Ако погледате предизборну кампању у САД једно од главних питања за председничке кандидате је пореска политика.
Зашто се онда грађани Србије стално буне?
Грађани Србије се управо буне зато што они незнају пореску политику ове земље и правила се мењају по потреби.
Ми смо једна од ретких земаља где радници преговарају о нето плати, са сигурношћу можемо рећи да 99% грађана незна колика им је бруто плата. Радници незнају шта и коме плаћају.
Такође смо једна од ретких земаља где се не подноси пореска пријава на крају године.
Грађани не знају своја права за повраћај пореза на крају календарске године, а то исто погодује развоју сиве економије.
И у таквој пореској збрци када држави понестане пара она каже хајде да опорезујемо једну групу грађана.
Прошле године су то били фриленсери…
Ове године се опорезују наши радници који раде у иностранству, а погрешили су и нису пребацили рачуне у стране банке.
И све би то било можда и прихватљиво да пореска управа није решила да опорезује све те раднике 5 година у назад стављајући их у неповољан положај пошто нису знали колики су им трошкови. Можда би сачували рачуне који им приказују стварне трошкове ( опрема, путовања, професионално усавршавање, лечење) и тиме смањили основицу за порез, а можда би и тражили поврат пореза  Можда се неби бавили више тим послом или би напустили земљу и отишли у земљу која им нуди боље услове.
Држави погодује потрошња, због покретање привреде и наплате ПДВ-а, а онда кажу после пет година извините али заборавили смо да вам кажемо да сте протеклих 5 година требали да дате део прихода држави на име пореза. Неко је можда и сачувао новац, а неко можда и није.
Сваке године се траже протести да би се то спречило
Адвокати
Таксисти
Фриленсери
Радници на пијацама
Сада вероватно грађани који раде у иностранству.
Интересантно је да свима долазе решења крајем децембра, као да пореска управа у јануару није знала за дугове на име пореза. То говори да се чека последњи момент да би се спречили протести.
Верујемо да сви грађани желе да плате разуман порез али не отимање њиховог тешко зарађеног новца. Углавном су ове акције усмерене на грађане који су сами пронашли посао и неки мање а неки са више успешности се сналазе на међународном или домаћем тржишту. Зар то не би требало да су групе грађана којима би требало дати највеће подстицаје пошто нису на терет друштву, само доприносе његовом бржем развоју.
Наше мишљење је да би пореска управа требала да ради на едукацији свих грађана, међу њима и својих запослених о наплати пореза.
 Уместо акције са рачунима нека едукују грађане како да дођу до повраћаја пореза, биће много већи бенефит за друштво него сакупљање рачуна.
Овакво понашање државе довести ће само до смањеног прилива девиза у Србију, надамо се да то није циљ власти.
Једино право решење је почетком године покренути едукацију грађана колике су им пореске обавезе у наредном периоду, а наплату неплаћеног пореза покретати одмах, а не чекати 5 година.
У нади да ћемо барем мало приближити ставове политичара и радника у пореској управи ставовима обичних али вредних радника Републике Србије.
Игор Дорчић
Заповеник врсте А

Оставите одговор