Тријумф криминала – гашење речне полиције у Новом Саду

[цаптион ид=“аттацхмент_5233″ алигн=“алигнцентер“ wидтх=“1024″]вибер слика 2022 09 26 11 39 34 023 ФОТО: Гашење одреда речне полиције у Новом Саду[/caption]

Није прошло ни годину дана од вести да је речна полиција добила нови чамац и модерну опрему, а иста јединица је већ угашена и распуштена, без икаквог јасног и рационалног разлога.

Речна полиција је осим акваторије Новог Сада покривала терен од Бачке Паланке до Сланкамена, у дужини од скоро 80 км и чувала је безбедност скоро 500 000 људи које живе и раде на том потезу.

Да подсетимо, због огромних проблема са криминалом, безбедности пловидбе, дивљања глисера у зонама купалишта, шверца и отимачине, претходни министар полиције је иницирао покретање ове јединице.

Од самог почетка рада, са веома скромном опремом, остварени су одлични оперативни резултати изузетним трудом и залагањем полицијских службеника. Безбедност пловидбе је доведена на озбиљан ниво. Регулисана је присутност пецароша и рекреативаца у пловном путу, контролисани су наутичари и исправност чамаца у летњем периоду и што је најважније, регулисан је криминал на нашим рекама. Нови Сад је коначно постао безбедан град на реци.

Но, као што смо навели, успех и резултати нису трајали дуго. Након последњег великог хапшења шверцера на Дунаву, неко је донео одлуку да нам речна полиција више не треба. Прве резултате ове безумне одлуке већ можемо да видимо.

Пецароши су поново у пловном путу, дављенике спашавају лађари са бродова и понтона у близини мостова, а утопљенике нам траже аласи и волонтери. Отимачину и пљачке на сидриштима да не спомињемо. Тренутно полиција може само да довикује са обале и да моли затечене наутичаре и рибаре за помоћ.

Сваке године се повећава број рекреативаца на рекама које сада више нема ко да контролише. Инспекција пловидбе нема ни снаге ни људства да покрије десети део за који је надлежна, а гранична полиција која би могла да обавља полицијске послове на реци, нити жели нити уме да решава постојеће проблеме. Њихов рад на безбедности пловидбе и сузбијању криминала се (није) јасно видео последњих 20 година до формирања речне полиције у Новом Саду.
Важно је напоменути да се речна полиција не бави само сузбијањем криминала него и координацијом и логистиком у случају спашавања и евакуације бродова и људи, што је поготово битно када знамо колико путничких бродова и танкера саобраћа кроз наше територијалне воде и пристаје у новосадску луку.

Остаје нам само да са тугом контатујемо да је ово коначни триумф криминала над реалним потребама већине који живе на води и од воде.

@авуциц @анабрнабиц @сицве011 @БатаГасиц @ВуцевивМ

Оставите одговор