Протести: да или не?

[цаптион ид=“аттацхмент_5692″ алигн=“алигнцентер“ wидтх=“1024″]слајдер1 ФОТО: Владо Шекеровић[/caption]

Актуелно питање ових дана су протести. Да ли изаћи на улице и исказати своје неслагање са тренутном ситуацијом или сачекати још мало? Једноставно питање на компликовану ситуацију.
Пре свега треба дефинисати циљеве, начин и врсту протеста те који је најучинковитији. Протест треба за свој циљ да има указивање на неки проблем, да нека група људи није сагласна са ситуацијом у којој се налази и да врши притисак на систем да тај проблем у што краћем року реши. Основни проблем је одредити начин на који се протест исказује.

Протест као чињење организације и појединца пре свега мора да буде изведен на легалан начин, у складу са важећим правним оквиром. Најчешћи облици протеста су обуставе рада и протестни јавни скупови. Обуства рада нам није опција, а јавни протесни скуп осим појаве у медијима нема неки већи ефекат на решавање проблема.
Поставља се питање како да поморци и лађари протествују на ефикасан начин?
Први вид протеста, који већ траје, су жалбе на примљена решења и тужбе које ће следити за њима. Паралелно са тим иде покретање иницијативе према ресорном министарству за уређење правног оквира. На крају, уколико је потребно, вршење притиска на систем да наш проблем постане приоритетан проблем за решавање.
Како то постићи и каквим протестом?
Уколико буде потребно наш протест ће изгледати овако:
Први чин протеста је повлачење новца са рачуна из банака, довођење рачуна на стање нула. У обрасцу за најаву трансакције навести као разлог протест. Након тога гашење рачуна из истог разлога.
Ефекти оваквог протеста у самом старту су преливање нашег проблема и на пословне банке. Најнижа процена броја помораца и лађара је да их има 10 000. Ако претпоставимо да у просеку на рачуну имају по 5 000 еура, долазимо до моменталне потражње готовог новца у вредности од минимум 50 000 000 еура, што за ефекат има оптерећење у систему и стварање проблема банкама, уколико нису у стању да одговоре на захтев клијената. Додатно, банке ће бити на дугорочном губитку зараде по основу одржавања рачуна.
На неки начин банке и заслужују да буду на губитку из само једног разлога, уступање података клијената трећој страни без обавештавања клијента. Банке јесу поступиле по захтеву утемељеном на важећем закону, али су необавештавањем клијената нарушиле међусобни однос поверења.
Након овог првог протеста, уколико се не дође до обострано прихватљивог решења, следе следећи по истим принципима и са тежим притисцима на сам систем. Свим лађарима и поморцима ће јавно бити упућен позив и упутство на који начин могу да искажу свој протест уколико буде било потребе за ескалацијом.
Непотребно је напомињати на је највећи и најтежи вид протеста одавно почео, а то су масовна исељења и пресељења наших људи из Србије. Оваквим исхитреним поступцима надлежних министарства, без плана и циља за добробит свих, само се убрзава процес одласка, а онима који су већ отишли се све више удаљава идеја повратка.

Управни одбор УПЛС

Оставите одговор