Poštovani, obraćamo Vam se sa molbom da nam odgovorite na nekoliko pitanja koja su vezana za probleme oko priprema i polaganja ispita za sticanje posebnih ovlašćenja o osposobljenosti u unutrašnjoj plovidbi, kao i postupaka u slučaju opasnosti na brodu.
Više godina unazad kapetanija pristaništa Beograd organizuje u svojim prostorijama pomenute ispite za nautičko i mašinsko osoblje.
Problem sa kojim se suočavamo nastaje u pripremi kandidata za ispit. Dostupnost stručne literature koja bi se koristila za pripremanje ispita kao i organizovanje nekih eventualnih predavanja u svrsi pripreme kandidata za odgovarajući ispit, odnosno fokusiranje na oblasti iz struke koje će biti na samom ispitu nema ili nije adekvatna. Kandidatima se suočavaju sa velikim problemom jer je u pitanju struka koja i dalje koristi dosta običajnih normi iz nekih ranijih perioda, kao i dosta novosti koje su uvedene modernizacijom opreme plovila. Naravno, novim izmenama u pravilniku za sticanje zvanja u unutrašnjoj plovidbi, omogućeno je da ljudi koji nisu školovani za ovaj poziv nađu posao u brodarstvu, pa je njima još teže da se upoznaju sa terminologijom, tehnologijom i metodikom rada i korišćenja određenih uređaja te i postojanje eventualne literature. Isto tako, se javlja sloboda članova ispitne komisije da ispitanike pitaju sve i svašta, što često nema dodirnih tačaka sa organizovanim ispitom što kandidate dovodi do zabune i davanja netačnih odgovora, padanja na ispitu i izlaganja novim troškovima koji nisu zanemarljivi, gubitku vremena i mogućnosti odlaganja pa čak i gubitka mogućnosti za ubrođenjem a samim tim i sticanjem dodatnog iskustva.
Kao dodatni problem se javlja i popravni ispitni rok. Nigde nije istaknut termin, kao ni uslovi koji se moraju ispuniti (konkretno mislimo na troškove).
Na osnovu pomenutih činjenica, sledi i niz pitanja. Molim Vas da imate u vidu da ništa nije zlonamerno, već isključivo u cilju poboljšanja i olakšanja načina rada kako službenicima lučke kapetanije, tako i nama lađarima.
- Da li će biti dostupna i definisana obavezna stručna literatura ?
- Da li će biti uvedena organizovana predavanja u vidu kursa (poput pripreme za ADN, ili pripreme za pomorce) za sve kandidate koji polažu ispite o posebnim osposobljenostima u unutrašnjoj plovidbi ?
- Da li postoji mogućnost prisustvovanja neutralnog člana ispitne komisije ispred MSGI koji bi pratio objektivan pristup ocenjivanju ostalih članova ispitne komisije?
- Da li će se uvesti pogodnosti polaznicima koji izlaze na popravni ispitni rok? (smatramo da je neopravdano plaćanje punog iznosa ispita, ako već kandidatima pored datuma održavanja ispita nije dato ništa drugo u vidu stručne literature priznatih izdavača i pisaca, stručnih predavanja ili nekih smernica koje bi opravdale tako visoke cene ispita)
- Da li postoji zakonski vremenski rok u okviru kojega bi MSGI odnosno lučka kapetanija trebala da obezbedi popravni ispitni rok za polaznike i ako postoji zašto nije istaknut na vidnom mestu u prostorijama lučke kapetanije pored obrazaca za prijavu ispita u redovnom roku?
Molimo vas da ova naša pitanja prihvatite kao dobronamerne sugestije.
Unutar UPLS se već vodila diskusija o ovome, a pošto je jedan od glavnih ciljeva našeg udruženja upravo stvaranje boljih uslova za rad na brodovima i plovnim objektima, predlažemo da UPLS koncipira stručnu literaturu koja bi objedinila i stare iskustvene norme, instrukcije za rad i korišćenje moderne brodske navigacione opreme kako bismo našim kolegama i budućim naraštajima lađara olakšali pripreme za ispite iz vezanih oblasti i izbegli postojeće probleme. Među članovima UPLS su renomirani profesionalci angažovani na domaćim i na stranim plovilima svih tipova i vrsta, koji su više nego voljni da pomognu, naravno uz Vašu saglasnost kao nadležnog ministarstva.
Što se tiče stručne obuke, odnosno predavanja, verujemo da bi bila moguća u okviru škole za brodarstvo, brodogradnju i hidrogradnju u saradnji profesora iz škole, članova ispitne komisije i članova UPLS.
Upravni odbor udruženja profesionalnih lađara Srbije