Поштовани, обраћамо Вам се са молбом да нам одговорите на неколико питања која су везана за проблеме око припрема и полагања испита за стицање посебних овлашћења о оспособљености у унутрашњој пловидби, као и поступака у случају опасности на броду.
Више година уназад капетанија пристаништа Београд организује у својим просторијама поменуте испите за наутичко и машинско особље.
Проблем са којим се суочавамо настаје у припреми кандидата за испит. Доступност стручне литературе која би се користила за припремање испита као и организовање неких евентуалних предавања у сврси припреме кандидата за одговарајући испит, односно фокусирање на области из струке које ће бити на самом испиту нема или није адекватна. Кандидатима се суочавају са великим проблемом јер је у питању струка која и даље користи доста обичајних норми из неких ранијих периода, као и доста новости које су уведене модернизацијом опреме пловила. Наравно, новим изменама у правилнику за стицање звања у унутрашњој пловидби, омогућено је да људи који нису школовани за овај позив нађу посао у бродарству, па је њима још теже да се упознају са терминологијом, технологијом и методиком рада и коришћења одређених уређаја те и постојање евентуалне литературе. Исто тако, се јавља слобода чланова испитне комисије да испитанике питају све и свашта, што често нема додирних тачака са организованим испитом што кандидате доводи до забуне и давања нетачних одговора, падања на испиту и излагања новим трошковима који нису занемарљиви, губитку времена и могућности одлагања па чак и губитка могућности за уброђењем а самим тим и стицањем додатног искуства.
Као додатни проблем се јавља и поправни испитни рок. Нигде није истакнут термин, као ни услови који се морају испунити (конкретно мислимо на трошкове).
На основу поменутих чињеница, следи и низ питања. Молим Вас да имате у виду да ништа није злонамерно, већ искључиво у циљу побољшања и олакшања начина рада како службеницима лучке капетаније, тако и нама лађарима.
- Да ли ће бити доступна и дефинисана обавезна стручна литература ?
- Да ли ће бити уведена организована предавања у виду курса (попут припреме за АДН, или припреме за поморце) за све кандидате који полажу испите о посебним оспособљеностима у унутрашњој пловидби ?
- Да ли постоји могућност присуствовања неутралног члана испитне комисије испред МСГИ који би пратио објективан приступ оцењивању осталих чланова испитне комисије?
- Да ли ће се увести погодности полазницима који излазе на поправни испитни рок? (сматрамо да је неоправдано плаћање пуног износа испита, ако већ кандидатима поред датума одржавања испита није дато ништа друго у виду стручне литературе признатих издавача и писаца, стручних предавања или неких смерница које би оправдале тако високе цене испита)
- Да ли постоји законски временски рок у оквиру којега би МСГИ односно лучка капетанија требала да обезбеди поправни испитни рок за полазнике и ако постоји зашто није истакнут на видном месту у просторијама лучке капетаније поред образаца за пријаву испита у редовном року?
Молимо вас да ова наша питања прихватите као добронамерне сугестије.
Унутар УПЛС се већ водила дискусија о овоме, а пошто је један од главних циљева нашег удружења управо стварање бољих услова за рад на бродовима и пловним објектима, предлажемо да УПЛС конципира стручну литературу која би објединила и старе искуствене норме, инструкције за рад и коришћење модерне бродске навигационе опреме како бисмо нашим колегама и будућим нараштајима лађара олакшали припреме за испите из везаних области и избегли постојеће проблеме. Међу члановима УПЛС су реномирани професионалци ангажовани на домаћим и на страним пловилима свих типова и врста, који су више него вољни да помогну, наравно уз Вашу сагласност као надлежног министарства.
Што се тиче стручне обуке, односно предавања, верујемо да би била могућа у оквиру школе за бродарство, бродоградњу и хидроградњу у сарадњи професора из школе, чланова испитне комисије и чланова УПЛС.
Управни одбор удружења професионалних лађара Србије