Захтев за ревизију бродских докумената – Бродски дневник и Попис посаде

Дана 09.03.2017. министарству смо послали следећи допис за захтевом за ревизијом и исправком Бродског дневника и Пописа посаде.

Захтев за ревизију бродских докумената – Бродски дневник и Попис посаде

Поштовани,

Обраћамо Вам се поводом запажања из праксе везано за употребу бродских књига: Бродски дневник и Попис посаде.
Бродски дневник је у прошлости имао значајну улогу у евиденцији дешавања и промена у пловном путу. Самим развитком технологије, РИС система и интернета информације о временским условима, водостају и дешавањима у пловидби су постали лако доступни а подаци о наведеним ставкам су лако доступни годинама уназад.
Најновијом променом Бродског дневника се покушала побољшати досадашња пракса евиденције сменског рада и путовања али на жалост тај покушај није добро осмишљен и остварен. Како је Попис посаде због нестанка граница у Европској Унији изгубио улогу доказивања пловидбеног стажа ту је улогу у потпуности преузео Бродски дневник. Због својих димензија садашњи формат Бродског дневника је немогуће копирати што доводи до озбиљног проблема при доказивању присутности на броду. Рубрике за упис рада у сменама није добро осмишљен јер ако више особа ради у сменама долази до проблема уписа особља и сменског рада што заповеднике често доводи у веома незахвалну позицију. У земљама Европске Уније Бродски дневник служи искључиво за потврду присутности чланова посаде, евиденцију и контролу модела путовања и евиденцију и контролу сменског рада. Димензије Бродског дневника је таква да се лако копира и приликом искрцања члана посаде заповедник искрцаном члану копира стране дневника са данима укрцања на броду које садрже и податке о линији на којој је брод пловио а које члан посаде доставља Речној полицији приликом овере бродарске књижице једном годишње. Бродски дневник Рајинске комисије садржи и рубрику доласка и одласка са брода тј. укрцања и искрцања као и време одмора појединаца у сменама.
Досадашња пракса код нас је била да се извод из Бродског дневника доставља приликом хаварије брода уз осталу обавезну документацију. Сматрамо да је то превазиђена пракса и да је у случају хаварије довољан и једино потребан податак из дневника управо присутност посаде, сменски рад и режим пловидбе а остали подаци се добијају из изјаве заповедника и релевантних података из РИС система и хидрометереолошке службе.
Сматрамо да би наведени проблеми били решени преласком на систем евиденције путовања – Бродски дневник, по узору на земље Европске Уније – Рајнске комисије.
Чланом 104. Закона о пловидби и лукама на унутрашним водама, Република Србија, бродске књиге издате према прописима земаља чланица ЕУ признаје као да су издате у Републици Србији. У досадашњем процесу хармонизације са ЕУ, стари обрасци Бродског Сведочанства и Књиге прегледа и наѕора, су потпуно усаглашени са прописима ЕУ увођењем нових образаца. Сврсисходно треба исто поступити са обрасцима Бродског дневника и Пописа посаде.

Изменом путних докумената у речној пловидби пасош је постао једини валидан путни документ а бродарска књижица је ту функцију изгубила. Овом променом престала је и потреба за класичним пописом посаде који се користио као додатак потврде присутности на броду уз бродарску књижицу. Попис посаде још има једину функцију доказивања укрцања и искрцања појединца на бродове трговачке морнарице, а ту улогу би изгубио преласком на наведени систем евиденције пловидбе.

Сматрамо да би преласком на наведену врсту Бродског дневника Србија учинила велики корак приближавању стандарду земаља Европске Уније и да би се смањила могућност злоупотребе. У прилогу вам достављамо копију изгледа Бродског дневника са упутством за вођење.

Ревизија Бродски дневник и попис посаде пдф

Управни одбор Удружења професионалних лађара Србијеpecat

Бе тхе фирст то wрите а ревиеw

Оставите одговор