МИНИСТАРСТВУ ГРАЂЕВИНЕ
САОБРАЋАЈА И ИНФРАСТРУКТУРЕ
МИНИСТРУ
СЕКТОРУ ЗА
ВОДНИ САОБРАЋАЈ
ЗАХТЕВ
Поштовани,
Удружење професионалних лађара Србије поступајући по обавештењима и запажањима како својих чланова, тако и других заинтересованих страна, а у вези употребе и употребне вредности бродарских књижица и овлашћења издатих од стране Републике Србије, на унутрашњим водним путевима у Европи, је предузело следеће поступке:
Република Србија је предузела одређене поступке који су видљиви у Закону о пловидби и лукама на унутрасњим водама и поѕаконским документима проистеклим из именованог закона. Јасно је да је при том одступљено од принципа реципроцитета што је јако редак случај у међународном пловидбеном праву и међународним односима.
Закон о пловидби наунутрашњим водама у члану 133.
Члан 133.
„Исправе о стручној оспособљености заповедника издате према прописима Централне комисије за пловидбу Рајном и земаља чланица Европске уније признају се као да су издате у Републици Србији. Исправе о стручној оспособљености заповедника и осталих чланова посаде издате према прописима осталих земаља признају се под условима предвиненим споразумом о менусобном признавању који се закључује са државом која је издала исправу о стручној оспособљености заповедника односно другог члана посаде.
Признавање исправа из става 1. овог члана условљено је врстом брода за коју исправа важи у земљи где је издата.
Прописом из члана 132. став 9. овог закона могу се прописати додатни услови за заповедника у погледу признавања исправа из става 1. овог члана, када заповеда бродом који плови одрђененом деоницом водног пута за који се захтева познавање локалних услова пловидбе.“
Правилник о звањима, условима за стицање звања и овлашћењима чланова посадебродова трговачке морнарице („Сл. гласник РС“, бр. 64/2012 и 99/2015) члан 27.
„Исправе о оспособљености заповедника и других чланова посаде брода издате према прописима Централне комисије за пловидбу Рајном и земаља чланица Европске уније, односно држава уговорница Споразума о европском економском простору, као и Швајцарске конфедерације, као и исправе о оспособљености заповедника и других чланова посаде издате у складу са одредбама Оквирног споразума о сливу реке Саве и Одлука Међународне комисије за слив реке Саве признају се као да су издате у Републици Србији, у складу са законима којима се уређује пловидба.
Исправе о оспособљености заповедника и осталих чланова посаде издате према прописима осталих земаља признају се у складу са законом којим се уређује пловидба на унутрашњим водама.“
Из наведених одредби се јасно види, да Република Србија признаје исправе о стручној оспособљености заповедника издатим према прописима Централне комисије за пловидбу Рајном и прописима земаља чланица Европске уније, као да су издате у Републици Србији. При том овлашћења о стручној оспособљености издата од стране Републике Србије се издају са ограничењем, и имају употребну вредност на свим унутрашњим водним путевима укључујући и унтрашње водне путеве поморског карактера који су наведени у Прилогу ИИ Директиве 91/672/ЕЕЗ осим Рајне.
Како би смо отклонили нејасноће, са којима се у раду срећу наши чланови и друге заитересоване стране у вези употребе и употребне вредности наших докумената обратили смо се Wассерстраßен- унд Сцхифффахртсверwалтунг дес Бундес, која у оквиру свог делокруга рада спроводи прописе и законе Републике Немачке у вези унутрашње пловидбе. У прилогу овог захтева вам достављамо копију коресподенције на немачком језику као и превод на српски језик. У складу са обавештењем добијеним од Wассерстраßен- унд Сцхифффахртсамт Регенсбург овим путем од вас захтевамо да, се у форми која вама одговара, на јасан и недвосмислен начин и у разумном року, одговорите на следећа питања.
- Да ли су од стране министарства предузете радње са циљем постизања административног билетералног уговора са Централном комисијом за Рајну, ако нису да ли ће бити предузете и колико је објективно време трајања поступка?
- У складу са одговором на питање број 1. Да ли се нашим држављанима препоручује испуњавање обавеза и полагање стручног испита пред комисијом Савезних пловних путева Немачке?
- Држављани којих држава се могу укрцати на трговачки брод који плови под заставом Републике Србије у својству члана посаде, само са путном исправом, бродарском књижицом и овлашћењем матичне државе а без Дозволе за укрцавање издате од стране Републике Србије?
- На које трговачке бродове у односу на државну припадност односно заставу државе под којом брод плови, држављанин Републике Србије се може укрцати у својству члана посаде само са Путном исправом, бродарском књижицом и овлашћењем, а без Дозволе за укрцај државе чију заставу брод вије?
Од ваших одговора зависи формирање пословних планова и одлука свих заинтересованих страна. Надамо се да није потребно додатно и широко објашњење важности постављених питања, уколико јесте стојимо вам на располагању.
Захтев – скенирано
ПРИЛОГ:
- Допис Удружења професионалних лађара Србије упућену Wассерстраßен- унд Сцхифффахртсамт Регенсбург и Wуисбург упућену 09.02.2017. на Српском и Немачком језику.
- Одговор од Wассерстраßен- унд Сцхифффахртсамт Регенсбург добијен 13.02.2017 на Српском И Немачком језику.
Управни одбор удружења професионалних лађара Србије
24.02.2017.