Опорезивање помораца и лађара – први кораци, шта и како.

цроппед ЛогоСЛП2

Како смо већ установили, пореска решења која смо примили су прилично нереална и потраживања државе су изван свих реалних очекивања.

Потраживања су настала због следећег закона (допис Министарства) :

Обвезник пореза на доходак грађана је резидент Републике Србије (у даљем тексту: резидент), за доходак остварен на територији Републике Србије (у даљем тексту: Република) и у другој држави.

(2) Резидент Републике, у смислу овог закона, јесте физичко лице које:

1) на територији Републике има пребивалиште или центар пословних и животних интереса, или

2) на територији Републике, непрекидно или са прекидима, борави 183 или више дана у периоду од 12 месеци који почиње или се завршава у односној пореској години.

Чланом 5. Закона о изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана („Сл. гласник РС“, бр. 44/21) прописано је да порески орган решењем утврђује порез на приходе по основу уговорене накнаде од ауторских и сродних права и уговорене накнаде за извршени рад, на које се порез плаћа самоопорезивањем, остварене у периоду почев од 1. јануара 2015. године закључно са 31. децембром 2021. године, уколико није:

– наступила застарелост утврђивања пореске обавезе у складу са прописима који су били на снази у моменту остваривања прихода, или

– правоснажно окончан поступак утврђивања пореске обавезе, или

– пре ступања на снагу овог закона плаћена пореска обавеза у складу са прописима који су били на снази на дан настанка пореске обавезе.

Не плаћа се порез на доходак грађана на приходе из става 1. овог члана остварене у календарској години у висини до 384.000 динара годишње.

Нормирани трошкови за приходе на које се плаћа порез на доходак грађана, признају се у висини 50% од остварених прихода из става 1. овог члана.

Порез утврђен решењем плаћа се у 120 једнаких месечних износа, с тим да први износ доспева за плаћање 15. у месецу који следи месецу који је наредни у односу на месец у коме је донето решење пореског органа.

Начин евидентирања и обавештавања надлежних органа о јавним приходима који се утврђују и плаћају сагласно ст. 1-4. овог члана ближе уређује министар финансија.

Сходно наведеном,члан 5. Закона о изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана („Сл. гласник РС“, бр. 44/21) је у примени од 07.05.2021.године.


Шта и како даље?

Први и најважнији корак – у законском року написати жалбу на примљено решење.
Жалбу можете написати у слободној форми уз прилагање документације а можете и потражити правну помоћ.

Свако пореско решење је другачије и са другачијим износом, тако да је немогуће написати шаблон по којем би свако могао да напише исто.

Оновне разлике су:

1. Запослени на бродовима који плату примају у бруто износу и проводе ван земље више од 183 дана годишње

2. Запослени на бродовима који раде под редовним уговорима (стални уговори нпр. Швајцарска, Кипар итд.) у иностраној компанији и проводе ван земље више од 183 дана годишње.

3. Запослени на бродовима који не спадају у ове две категорије

Ако предајете жалбу самостално или са својим адвокатом, обевезно поднесите сву расположиву документацију, а обавезно:

1. Уговор са компанијом где сте радили 2017.

2. Извод уплата (Паy слип) за 2017. где се јасно види шта је и где уплаћено.

3. Међудржавни уговор о двојном (не)опорезивању.

3. Порвтрду о нерезидентности!* – (што можете доказивати и изводом из матрикуле/пасоша)

*НОВА ИНФОРМАЦИЈА: Потврду о нерезидентности издаје на захтев Управа граничне полиције Р. Србије, Палата Србије Београд.

Захтев се шаље за одређени временски период од нпр.: 01.01.2017. до 31.12.2017.

Такса за потврду износи 600 динара. Потврда се издаје до пет година уназад.

Следеће на шта се можете позвати је недостатак тумачења нерезидентности за који смо упит слали већ четири пута.

О томе опширније можете видети овде:

Проблем опорезивања лађара, помораца и радника на бродовима у међународној пловидби

Како одговор нисмо добили у законском, нити разумном року, можемо се позивати на верзију закона која је на нашој страни.

Уколико желите да жалбу састави наш правни тим, појединачно састављње жалбе са обухваћеним свим правним елементима, може се обавити у Новом Саду са госпођом Јеленом Јовановић, телефон 065 2935637, од 09:00 до 14:00х. Од госпође Јелене ћете добити и одговор на питање шта и као се ради у случају одсуства пореског обвезника (случај примљеног решења у поштанском сандучету а ви на броду). Цена за сваку појединачну жалбу, без обзира на износ и врсту, износи 19.000,00 динара.

Они који су укрцани и не могу да обаве телефонски позив, могу контактирати госпођу Јелену путем емаила на: jelena.jovanovic@live.com.ау

Због великог броја упита молимо вас да будете стрпљиви.

Закључак:

Жалба је обавезна у законском року. Након тога настављамо са напорима и захтевима за разговор са надлежним министарством и коначним разрешењем проблематике везане за поморце и лађаре.

Све новости са нашег сајта можете пратити на нашем вибер каналу

 

Оне тхоугхт он “Опорезивање помораца и лађара – први кораци, шта и како.

  1. Mitke 22. децембар 2022. ат 13:45

    Поздра,
    Да ли постоји могуцност контактирања правног тима путем емаил-а? Ја сам тренутно на броду па ми је комуникација преко интернета најбоља опција.

Оставите одговор