Обавештење министарству број 4 – поступање заповедника

МИНИСТАРСТВУ ГРАЂЕВИНЕ
САОБРАЋАЈА И ИНФРАСТРУКТУРЕ
РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

МИНИСТРУ

СЕКТОРУ ЗА
ВОДНИ САОБРАЋАЈ

 

ОБАВЕШТЕЊЕ БРОЈ 4

 

Поштовани,

Обавештавамо вас о запажањима Удружења професионалних лађара Србије у вези проблема са тумачењем и практичном применом следећих чланова Закона о пловидби и лукама на унутрашњим водама.

Члан 150.

“Заповедник је овлашћен и дужан да свим лицима на броду издаје наређења којима се обезбеђују брод и пловидба и одржавање реда на броду, као и

да наѕире извршење издатих наређења.

Ради одржавања реда и безбедности на броду заповедник може да држи на броду ватрено оружје, док чланови посаде не могу на броду да држе оружје.”


Наведени члан, даје заповеднику брода могућност избора у вези ватреног оружја. Оружје углавном никада и никоме није донело ништа добро. Ова одредба може у будућности бити узрок озбиљних последица. Молимо вас да се у вама одговарајућој форми изјасните по овом питању и отклоните дилеме у вези са делом члана који се односи на део о ватреном оружју, као републички орган надлежан за спровођење цитираног закона. Сматрамо да су са ваше стране неопходне јасне инструкције усаглашене са другим државним органима који се у својој надлежности  баве регулативом која обухвата области оружја и муниције.

 

Члан 153.

 

“Ако за време путовања члан посаде, путник или друго лице на броду изврши кривично дело, заповедник је дужан да предузме, према околностима, мере потребне да се спречи или ублажи наступање штетних последица тог дела и да се извршилац позове на одговорност. Ако постоји опасност да извршилац дело понови или да побегне, заповедник ће наредити: да се извршиоцу кривичног дела ограничи слобода кретања на броду или да се лиши слободе; да се испитивањем извршиоца, сведока, очевидаца и оштећеника утврде све околности под којима је дело извршено и последице које су наступиле; да се о сваком саслушању састави записник; да се као докази узму на чување предмети на којима или помоћу којих је кривично дело извршено, односно на којима су трагови извршеног дела видљиви; да се предузму и друге мере ради утврђивања околности под којима је кривично дело извршено. Ако се брод налази у иностранству, заповедник је дужан да о извршеном кривичном делу поднесе извештај дипломатском или конзуларном представништву Републике Србије у држави у чију луку, односно пристаниште брод уплови. Заповедник је дужан да са извршиоцем кривичног дела поступи према упутствима дипломатског или конзуларног представништва Републике Србије. По доласку у домаћу луку, односно пристаниште у које брод најпре уплови, заповедник је дужан да извршиоца кривичног дела преда органу унутрашњих послова у тој луци, односно пристаништу, с писменим извештајем о извршеном кривичном делу и записницима и предметима из става 2. Овог члана. Мере из ст. 2. и 4. овог члана уносе се у бродски дневник са образложење”

            Сматрамо да су неопходне са ваше стране прецизне инструкције у вези обавеза заповедника брода по члану 153. У практикчном спровођењу одреби овог члана заповедник брода се налази у врло неповољном положају. Са једне стране има обавезу поступања и предвиђене казнене одредбе по Закону о пловидби и лукама на унутрашњим водама, а са друге стране услед непостојања ваших јасних процедура и инструкција, а поступајући по овом члану може прекршити одредбе закона о кривичном поступку и читав низ других регулатива. Неопходно је прецизно и јасно упуство усаглашено са другим државним органима који уређују ову област.

Удружење лађара вам овим обавштењем указује на узрок и потенцијалне последице по заповеднике бродова.

Обавештење број 4.

Управни одбор удружења Професионалних лађара Србијепецат

Оставите одговор