Informacije za zaposlene na bodovima pod Švajcarskom zastavom – inland

NAUTILUS INTERNATIONAL

Specijalno izdanje jul-avgust 2024

Bilten sindikata za Švajcarsku

Pregled švajcarskog sistema socijalnog osiguranja

Starosno i porodično osiguranje (OASI / AHV):

Ovo je osnovno osiguranje švajcarskog penzionog sistema i naziva se i 1. stub. Obavezna je za sva lica i uključuje doprinose za invalidsko osiguranje (IV) i naknade prihoda (EO). Plaćate 5,3% vaše bruto plate. Vaš poslodavac takođe plaća isti iznos, ali to se ne nalazi na vašem platnom listu. Trenutno primate AHV penziju do 65 godina. Rani odlazak u penziju uz umanjenje moguće je od 63. godine.

Ako prestanete da radite za švajcarsku kompaniju pre nego što navršite ove godine, ne morate ništa da preduzimate. Vaš novac će ostati u Švajcarskoj, a kancelarija zadužena za isplatu u Ženevi će upravljati vašim sredstvima. Penzije će se zatim prenositi iz Švajcarske u vašu matičnu zemlju svakog meseca.
Od 2025. godine, zahvaljujući kampanji naših sindikata, čak 13 puta godišnje. Čuvajte svoj AHV broj radi sigurnosti. U slučaju vaše smrti, članovi vaše porodice će primati porodičnu penziju.

Plaćanje vaših ušteđenih OASI doprinosa je generalno isključeno. Ovo se odnosi na sve zemlje EU i EFTA (Norveška, Lihtenštajn, Island i Švajcarska), kao i na one zemlje sa kojima je Švajcarska zaključila sporazum o socijalnom osiguranju (trenutno: Australija, Kanada, Čile, Kina, Bosna i Hercegovina, Indija, Izrael, Japan , Makedonija, Crna Gora, Filipini, San Marino, Srbija, Južna Koreja, Turska, Urugvaj i SAD). Imajte na umu, međutim, da neki sporazumi (z.b. Indija i Filipini) predviđaju izuzetke. Ako živite u drugoj zemlji (npr. Ukrajina), nećete primati nikakve OASI penzije. Međutim, uplaćeni doprinosi mogu biti refundirani na zahtev, pod uslovom da je najmanje 1 godina doprinosa OASI plaćena iz bruto zarade. Ovi zahtevi se moraju podneti kancelariji za kompenzaciju u kantonu poslodavca ili preko Švicarske kancelarije za kompenzaciju u Ženevi. → vvv.zas.admin.ch

Uz vaše OASI doprinose, mali deo (0,7% od vas i 0,7% od vašeg poslodavca) takođe ide na invalidsko osiguranje. Ako postanete delimično ili potpuno onesposobljeni tokom rada ili zbog posledica svog rada, dobićete doživotnu invalidsku penziju iz Švajcarske. Više informacija →vvv.ahv-iv.ch/en/Social-insurances/Disabiliti-insurance-

Profesionalna penzija (BVG)

Ovo je drugi stub švajcarskog penzijskog sistema. (Treći stub se definiše kao sve dobrovoljne uplate penzija u fondove, polise osiguranja itd.). Osigurana su sva lica koja su osigurana po OASI-ju i zarađuju najmanje 22.050 CHF (oko 22.100 EUR od 2024. godine) godišnje od jednog poslodavca. Doprinosi se dele između vas i vašeg poslodavca, koji plaća najmanje polovinu iznosa. Vaš udeo se direktno odbija od vaše plate i šalje, zajedno sa udelom vašeg poslodavca, u penzioni fond. Ako promenite poslodavca, najverovatnije ćete preći u penzioni fond novog poslodavca. Ukupan iznos vašeg akumuliranog kapitala (beneficija za raskid) se prenosi. Prethodni penzioni fond prenosi otpremninu na novi penzijski fond. Stoga ova sredstva moraju uvek ostati u penzionom fondu vašeg trenutnog poslodavca.
Ne možete slobodno raspolagati novcem. Povlačenje novca moguće je samo pod određenim specifičnim uslovima kao što je kupovina stambene nekretnine. Možete se prijaviti za dobijanje BVG penzije

od 58. godine.

Ako vaš rad u Švajcarskoj ili kod švajcarskog poslodavca završi pre ove starosti, novac će ostati u Švajcarskoj na računu stečenih beneficija u banci, polisi stečenih beneficija kod osiguravajućeg društva ili državnog penzijskog fonda (tzv. „Auffangeinrichtung“) . Svako ko živi van zemlje EU/EFTA (npr. Turska) može da se prijavi za isplatu ušteđenog novca. Ako se to ne uradi, BVG penzije će se isplaćivati normalno od 58. godine.
Međutim, moguće je i da se isplati ceo iznos ili deo novca, što zavisi od određenih faktora.
Zavisi, na primer, od toga u kojoj zemlji živite, da li još uvek podležete penzionom osiguranju u toj zemlji i da li morate da budete provereni od strane Švajcarskog LOB garantnog fonda i relevantnog penzijskog organa u vašoj zemlji. Kako uvek zavisi od pojedinačnog slučaja, obratite se Garantnom fondu ili vašem penzionom fondu. → https://sfbvg.ch/

Osiguranje za slučaj nezaposlenosti (UI ili ALV)

Svi zaposleni su obavezno osigurani po UI (ALV). Od vaše bruto plate biće vam odbijeno 1,1%. Poslodavac takođe plaća 1,1% u vaše ime. Ako ostanete nezaposleni, dobićete novčanu naknadu za nezaposlene u svojoj zemlji na određeni period (obično do 2 godine), u zavisnosti od lokalnih propisa. Ovaj period obično zavisi od vaših godina i, pre svega, perioda doprinosa. Doprinosi i periodi doprinosa koje ste platili u Švajcarskoj će se uzeti u obzir u vašoj zemlji. Da biste to uradili, morate podneti zahtjev za takozvanu potvrdu PD U1 od kantonalnog fonda za osiguranje od nezaposlenosti u Švicarskoj i „International Emploier Certificate“ od svog poslodavca. Kada istekne period prava na naknadu za nezaposlene, obično ćete dobiti socijalnu pomoć. Za zaposlene koji borave van zemalja EU i EFTA, ove informacije o osiguranju za slučaj nezaposlenosti ne važe, čak i ako postoji ugovor o socijalnom osiguranju za ovu zemlju.

Zdravstveno osiguranje (KVG)

Za razliku od mnogih evropskih zemalja, zaposleni u Švajcarskoj nisu pokriveni zdravstvenim osiguranjem preko svog radnog mesta. Međutim, švajcarske špedicije imaju zdravstveno osiguranje za svakog zaposlenog na osnovu međunarodnih ugovora, na primer za brodarstvo po Rajni. Postoji posebna švajcarska šema zdravstvenog osiguranja za unutrašnju plovidbu sa relativno niskim troškovima, do maksimalno 150 evra. Mnogi poslodavci pokrivaju ove troškove.

Dnevna naknada za bolovanje (KVG)

Poslodavci, po pravilu, osiguravaju svoje zaposlene o svom trošku uz pomoć dnevnog bolničkog osiguranja. Ovim se obično isplaćuje 80% bruto plate do 730 dana koliko važi ugovor o radu. Međutim, ova vrsta dnevnog zdravstvenog osiguranja nije obavezna. Poslodavac u tom slučaju mora samo da nastavi da isplaćuje plate za kratak period. Poslodavci sa sedištem u Bazelu plaćaju između 3 nedelje i 4 meseca, u zavisnosti od dužine službe.

Porodični dodaci

Poslodavac je dužan da uplati doprinose u kantonalni fond za obeštećenje zaposlenih sa decom. Pored plate, zaposleni dobijaju i porodične dodatke za svako dete. Iznos varira u zavisnosti od kantona. U Bazelu, na primer, dobijate 275 CHF za jedno dete. Međutim, ako imate pravo na dodatak u vašoj zemlji prebivališta, na primer zato što vaš partner tamo radi i tamo već prima dečiji dodatak, onda od Švajcarske nećete primati ništa ili samo deo, tzv. diferencijalni dodatak.

Osiguranje od nezgode (UVG)

Poslodavci su dužni da osiguraju zaposlene od nezgoda na radu i nesreća van rada. Poslodavac snosi troškove za nezgodu na radu i po pravilu i za nezgode van rada. U slučaju sprečenosti za rad usled nesrećnog slučaja, iz osiguranja se isplaćuje 80% zarade dok zaposleni ne postane opet radno sposoban.

Be the first to write a review

Ostavite odgovor