Гранични прелаз или Зоолошки врт Бездан

Република Србија има неколико граничних прелаза на Дунаву. Један од најзначајнијих и најфрекфентнијих је гранични прелаз Бездан. Сам објекат граничног прелаза, где се налазе службене канцеларије граничне полиције, капетаније, царине и компаније за агентирање бродова, је лепа грађевина која се својом ненаметљивом архитектуром изузетно лепо уклапа у питоми изглед овог прелепог резервата природе.

Међутим…

У самој згради већ годинама постоји изгледа нерешив проблем. Унутрашњост службених просторија су населиле ласте, које неконтролисано праве гнезда у згради и званичне службене објекте Републике Србије прилагођавају свом животном станишту кроз природне процесе. Најгоре од свега је што је зграда ремонтована и потпуно санирана пре непуних 10 година, што се по тренутном изгледу унутрашњости никако не би рекло. Измет ових птица се налази свуда и представља заиста ужасан призор у згради. Поставља се питање санитарне тј. здравствене сигурности запослених и посетилаца. Највише од свега изненађује равнодушност свих запослених службеника, као и надлежних министарстава.

Осим унутрашњости просторија проблем представља и слаба осветљеност прилазу од пристаништа до зграде. Читава околина обилује мноштвом дивљих животиња тако да није изненађење ако приликом предаја неопходне документације у наведену зграду, налетите на дивљу свињу или јелена.

То је изузетно атрактиван феномен за туризам али код посада бродова, поготово странаца, уме да изазове страх и у најмању руку чуђење. Да не наглашавамо да је у питању гранични прелаз Р. Србије те да сам изглед и уређеност обале као и однос и изглед запослених треба да представља Републику Србију у свом најбољем издању.

Поред лошег приступа обали са понтона, неадекватне расвете стазе, дивљих животиња које се шетају слободно (без барем табле са упозорењем за посетиоце), птичијих гнезда и огромном количином птичијег измета у самој згради, имамо проблем Лучке капетање која не ради у складу са званичним радним временом (истакнутом на сајту МГСИ). О самом одржавању зграде не вреди ни причати.

Постављамо питање надлежнима, да ли је могуће да 20 година не може да се реши адекватан и безбедан прилаз посадама и да се обезбеде хигјенски услови за живот и рад државним службеницима на граничном прелазу за бродове Бездан.

Фотографије просторија ГП Бездан показују слику наше земље као и наш однос према држави и државном.

Управни одбор УПЛС

ФОТО: Гранични прелаз Бездан

[цаптион ид=“аттацхмент_2208″ алигн=“алигнцентер“ wидтх=“640″]Бездан1 Фотографија са понтона за пристајање бродова.[/caption]

 

Бездан2

Бездан4

ФОТО: Унутрашњост ГП Бездан

Бездан3

Ходник 1

 

Ходник 2

 

Тоалет

На само двадесетак километара од Бездана налази се гранични прелаз Мохач, пристаниште граничног прелаза које својим изгледом и организацијом запослених може да послужи као пример свим подунавским земљама.

Мохацх